kamera
mapový portál
Kotlíková dotace
Kladské pomezí dětem Kladské pomezí ČEZ nabídky práce
Doplnění kanalizace
Revitalizace a výsadba zeleně
Revitalizace a výsadba zeleně
Hlavní stránka » Historie (o obcích) » Sebuč
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /DISK2/WWW/dolany-na.cz/www/menu_top.php on line 11

Sebuč

Charakteristika k místní části obce

První písemná zpráva o Sebuči pochází z roku 1790 z období, kdy bylo chvalkovické panství v majetku rodu Dobřenských. Janem Josefem Dobřenským byla Sebuč i s Chvalkovicemi roku 1792 prodána a stala se součástí panství náchodského. Sebuč byla malou osadou patřící k obci Chvalkovice a roce 1842 , kdy se stal majitelem náchodského paství Jiří Vilém Schaumburg- Lippe měla Sebuč 20 domů. Počet obyvatel roku 1869 činil na Sebuči 135.

V roce 1900 to bylo 95 obyvatel a při sčítání v roce 2001 měla Sebuč 32 trvale bydlích.

Vzhledem k malému počtu obyvatel a roztříštěnosti zástavby byla Sebuč vždy na pokraji zájmu rozvoje obce. Elektrifikace se dočkala až během II. světové války / 1940 –1941 /.

Roku 1960, kdy byl zrušen okres Jaroměř, byla Sebuč odtržena od Chvalkovic a stala se součástí obce Dolany bez vlastního katastrálního území.

Válka v roce 1886 mezi Pruskem a Rakouskem se nevyhnula ani Sebuči. Několik domů bylo zapáleno od dělostřeleckých střel a vyhořelo do základů. Převážná část domů byla poničena před odchodem vojsk ze stavení, vydrancováno a poničeno bylo téměř vše.

V roce 1998 byla provedena na Sebuči rekonstrukce nízkého napětí a veřejného osvětlení.

Této „ vymoženosti „ se dočkaly i dvě samoty čp.1 a 2 Sebuč. V souvislosti s rekonstrukcí nízkého napětí byl rozšířen rozvod elektrické energie k domům pod Sebučí – čp. 3 Krabčice a mlýn na k.ú. Střeziměřice, pod správou obce Chvalkovice.

Obecní úřad Dolany, Dolany 32, 552 01 Dolany Královehradecký kraj, tel. +420 491 813 657, obec@dolany-na.cz
design and produce made by © Pavel Spálený - Yučikala Wičaša www.yucikala.net